Gabinet terapii uzależnień
Grzegorz Wach
profesjonalny terapeuta, niepijący alkoholik

Zadzwoń teraz Gabinet Łódź Widzew 501 646 076

Terapie alkoholowe

Uzależnienie to choroba

Alkoholizm uważany jest za groźną chorobę, dlatego każdy alkoholik powinien być poddawany specjalistycznemu leczeniu, a nie skreślany przez społeczeństwo. Odpowiednio szybkie rozpoznanie sytuacji oraz sposobu picia na pewno pomoże w postawieniu diagnozy i przygotowaniu metod leczenia. Zanim przydzielone zostaną indywidualnie dopasowane terapie alkoholowe, na podstawie specjalnych kryteriów, wyszczególnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), musi zostać postawiona diagnoza. Tylko dzięki temu podjęte leczenie uzależnień alkoholowych może zakończyć się sukcesem. Uzależnienie od alkoholu sklasyfikowano pod pozycją F10.2 i charakteryzuje się następującymi kryteriami:

  1. Występowanie głodów alkoholowych, czyli natrętnej, nieodpartej potrzeby napicia się, odróżnianej od ochoty na alkohol, jaką czasami miewa 95% populacji po inicjacji alkoholowej. Charakteryzuje się ona niezwykle nieprzyjemnym stanem emocjonalnym, połączonym z potrzebą złagodzenia za pomocą alkoholu. Wszelkie procesy myślowe są w takim stanie skierowane na zorganizowanie alkoholu i doznanie natychmiastowej ulgi. Cokolwiek byśmy nie robili, myśli i tak krążą wokół alkoholu, a ich natrętność powoduje subiektywne odczucie, że jedyne co nam pomoże to napicie się.
  2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia w trzech płaszczyznach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy zaczniemy pić, ile wypijemy i kiedy skończymy. Robimy sobie przyrzeczenia, że nie będziemy pić, a zaczynamy. Obiecujemy, że skończy się na paru drinkach, a kończy się całkowitym upojeniem. Zaczynamy niewinną piątkową imprezką, a kończymy w poniedziałek. W fazie zaawansowanej ciągi alkoholowe trwają wiele tygodni, czasem miesięcy.
  3. Każdorazowe picie kończy się tzw. objawami abstynencyjnymi, czyli popularnym kacem, którego skutki dodatkowo próbujemy uśmierzyć dalszym piciem, czyli tzw. klinowanie. Pojawiają się też dolegliwości natury psychicznej – lęki, drażliwość. Objawem zaawansowanego stanu uzależnienia są padaczki alkoholowe, majaczenia.
  4. Zmiana, najczęściej mocne zwiększenie tolerancji na alkohol. Z czasem może pojawiać się efekt wprost odwrotny. W chronicznej fazie picia nasza tolerancja jest tak wysoka, że ilość wypijanego jednorazowo alkoholu mogłaby powalić konia. Z czasem natomiast stężenie alkoholu we krwi jest tak wysokie, że zaczyna nam wystarczać niewielka ilość, żeby się upić i upijamy się nawet kilka razy w ciągu doby.
  5. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do alkoholu przyjemności. Z czasem nasze życie zaczyna koncentrować się wokół alkoholu. Zaprzestajemy spędzać czas wolny inaczej, niż pijąc, a w dalszym rozwoju uzależnienia alkohol zagarnia też sferę zawodową. Wówczas praca nie stanowi dla nas bariery. Pijemy przed nią i w jej trakcie.
  6. Picie pomimo oczywistych i znanych nam faktów negatywnego wpływu alkoholu na nasze zdrowie. Często alkohol wyrządza nam szkody zdrowotne, które są dla nas oczywiste a czasem nawet wprost stwierdzone w trakcie przeprowadzonych badań. Mimo to pijemy dalej.

Terapie alkoholowe w Łodzi - skuteczna pomoc

Nie każdy kto ma problem chce się do tego przyznać. Nie tylko przed innymi, ale i przed samym sobą. Najważniejsze, to aby podjąć ten pierwszy krok i powiedzieć sobie "tak, jestem chory, mam problem z alkoholem". Jeśli dojdzie się do takiego etapu, można wtedy zdecydować się na leczenie uzależnień alkoholowych. Proszenie o pomoc innych, nie jest niczym złym, w niektórych przypadkach tylko specjaliści mogą okazać się odpowiednią podporą w walce z chorobą. Leczenie uzależnień pomogło pokonać problem już wielu osobom.

Wróć do dawnego życia

Nie ma co ukrywać, że życie z alkoholem jest bardzo trudne, ponieważ potrafi on przejąć kontrolę nad człowiekiem. Leczenie uzależnienia od alkoholu sprawia, że chory odzyskuje władzę nad własnym życiem. Chorobę jaką jest alkoholizm bardzo rzadko można wyleczyć samemu. Niejednokrotnie tylko odwyk alkoholowy jest w stanie całkowicie pokonać problem. Jeśli się chce, to można naprawdę stanąć na nogi. Jednak jeśli nie podejmie się wyzwania - a leczenie alkoholizmu z pewnością jest ogromnym wyzwaniem - nie ma szans na wyleczenie i wrócenie do dawnego życia.

Jeżeli postawiono Ci już diagnozę, jeżeli odbyłeś już specjalistyczne leczenie uzależnienia od alkoholu w ośrodku i nie wiesz co dalej albo jeżeli ten tekst zwyczajnie Cię zaniepokoił — zadzwoń teraz. Nie wstydź się swojego problemu, odwyk alkoholowy wymaga od Ciebie przede wszystkim chęci walki, resztę pozostaw mnie. Umów się na spotkanie i przekonaj się, że leczenie alkoholizmu w Łodzi, w moim gabinecie może być skuteczniejsze, niż dotychczasowe metody.
alkoholizm - odwyk