Gabinet terapii uzależnień
Grzegorz Wach
profesjonalny terapeuta, niepijący alkoholik

Zadzwoń teraz Gabinet Łódź Widzew 501 646 076

Uzależnienia behawioralne

Czyli nowe czasy, nowe uzależnienia...

Podstawową zasadą, jaką należy przyswoić jest to, że nałogi stanowią formę regulacji stanów emocjonalnych. Oznacza to, że niektórzy z nas, uciekając od przeżywania uczuć nieporządanych, prubują polepszyć swój stan poprzez picie alkoholu i branie narkotyków, czyli tzw. intoksykację. Mechanizm nałogowego regulowania uczuć, nie musi jednak popychać do zażywania substancji psychoaktywnych. Nowe czasy przyniosły wiele udogodnień i nowych rozrywek. Pojawił się internet, tablety, smartfony. Udoskonalane gry wideo, których nośnikiem są wszelkie urządzenia elektroniczne, są ciekawą formą zabawy. Wszystko dla ludzi, jednak z czasem okazało się, że dla niektórych te nowalijki ostatniego ćwierćwiecza, przestały być dobrodziejstwem, a okazały się pułapką. Dla wielu stały się ucieczką i stanowią nałóg.

Terapia uzależnień behawioralnych

Czyli to, co dla Ciebie najważniejsze...

Jeżeli szukasz rozwiązania, musisz zapamiętać, że różne uzależnienia behawioralne wskazują elementy wspólne dla nich oraz dla uzależnień chemicznych.

  • Uporczywe wykonywanie pewnych czynności. Siła dążenia do ich wykonywania jest tak duża, że odbiera się ją subiektywnie, jako coś nie do odparcia.
  • Uporczywe powtarzanie tych czynności mimo szkód i doznawanie niepowodzenia, w przypadku prób powstrzymania się od wykonywania tych czynności. Utrata kontroli nad owymi zachowaniami.
  • Pojawienie się bardzo przykrych stanów psychicznych, a czasem dolegliwości fizycznych wtedy, gdy przedłuża się okres powstrzymywania się od tych czynności i doznawanie silnie oczekiwanej ulgi przy powrocie do ich wykonywania.

Inaczej mówiąc, zaburzenia korzystania z dobrodziejstw elektroniki, rządzą się takimi samymi mechanizmami jak uzależnienia chemiczne. Oznacza to, że zaburzenia te są leczone. Terapia natomiast, polega na nauczeniu się prawidłowego korzystania z tych urządzeń i rozwiązaniu głębszych przyczyn, leżących u podstaw wytworzenia się patologicznych form serfowania po internecie, nieodrywania oczu od smartfona, czy tabletu, uciekania w świat gier. Samo zaburzone korzystanie z nich, jest bowiem jedynie czubkiem góry i skuteczne leczenie musi sięgnąć znacznie głębiej.

Reasumując, terapia uzależnień behawioralnych obejmuje:

  • intensywny trening powrotu do właściwego używania urządzeń, uwzględniający techniki specyficzne dla danego zaburzenia
  • pogłębioną terapię stanów emocjonalnych, leżących u podstaw popadnięcia w nałóg

Poszukujesz pomocy w tym zakresie - zadzwoń teraz 501 646 076